Poniższy raport Spółka Miesiąca jest częścią płatnego newslettera. To koszt zaledwie 2 kaw na rok!
"Obecnie obserwujemy odwrócenie trendu i wzrostową dynamikę. [...] Prognozy sugerują, że potencjalny zasięg wzrostów od obecnych poziomów to nawet 50-70x (!)." Cytat z poprzedniego Raportu Spółka Miesiąca – wstęp od Bartosza Jezierskiego, analiza spółki od Krzysztofa Raczka, analityka MPB.
W Płatnej Migawce Rynku (w cenie zaledwie 2 kaw rocznie, czyli 47 zł) otrzymasz:
Rynki Świata w Pigułce: aż 6 wiadomościz linkami źródłowymi (normalnie – trzy, bez linków)
Krypto Raport w Pigułce: 2 wiadomościz linkami źródłowymi (normalnie – jedna, bez linków)
Rynkowa Refleksja: 2 dłuższe tekstyz linkami źródłowymi (normalnie – tylko jeden tekst, bez linków)
HIT: Raport Spółka Miesiąca (dostępny tylko w płatnej wersji!), w którym będziemy ujawniać co miesiąc 1 aktywo (nie tylko spółki) z Portfolio Tytanów, wraz z jej szczegółowym opisem oraz analizą techniczną!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz ten POST! Wyniki? Zobacz (szczególnie) TEN POST!
20 mld zł na miedź. Debiut (spółki z Kanady) na GPW
Top 20 ETF-ów w 2026 roku
Technologia w służbie cenzury
Alibabę i BYD “wrogami Pentagonu”
Apple (i jego AI) rozczarowuje?
Rekordowa dywidenda od Orlenu
Z „Krypto Raportu w Pigułce” dowiesz się:
Nie twoje klucze, nie twoje krypto
Aktywnie zarządzany ETF od BlackRock
Rynkową Refleksję zaczniemy od tekstu pt. “FOX przejmuje Roku (160$), ALE…!”.
Ta Rynkowa Refleksja będzie BARDZO WAŻNA – zarówno dla członków Strategii Tytanów, jak i osób będących subskrybentami Migawki Rynku Premium (wraz z wchodzącym w jej skład Raportem Spółka Miesiąca).
Druga Rynkowa Refleksjanosi tytuł “Krypto na Binance? Uważaj – Mica!”.
Binancemoże stracić prawo do działania w Unii Europejskiej. Dosłownie, największa giełda kryptowalut na świecie może za chwilę wypaść z rynku UE – oznaczałoby to utratę możliwości obsługi klientów w całej Unii już od lipca. Do 1 lipca 2026 r. zostało już bardzo niewiele czasu – przygotuj się!
RYNKI ŚWIATA W PIGUŁCE
W tym wydaniu: 20 mld zł na miedź. Debiut (spółki z Kanady) na GPW; Top 20 ETF-ów w 2026 roku; Technologia w służbie cenzury; Alibabę i BYD “wrogami Pentagonu”; Apple (i jego AI) rozczarowuje?; Rekordowa dywidenda od Orlenu
POLSKA: 20 mld zł na miedź. Debiut (spółki z Kanady) na GPW
Kanadyjska Lumina Metals ma zainwestować w województwie lubuskim ponad 20 mld zł w projekt wydobycia miedzi.
Przypomnę, że o znaczeniu tego metalu przypomniałem choćby 05.01.2026 roku w tekście “Przewidziane i zrealizowane – miedź na szczytach! Jednak pierwszy raz zwróciłem uwagę na miedź już 17.05. 2024 roku w tekście „SUROWCE: Rozwój sztucznej inteligencji i centrów danych to także zwiększony popyt na… miedź”, pisząc, że rozwój sztucznej inteligencji i centrów danych to nie tylko serwery i chipy, ale przede wszystkim… gigantyczny popyt na miedź. Już wtedy padły bardzo konkretne słowa:
„Wraz z końcem obecnej dekady deficyt miedzi będzie wynosił 4-5 mln ton… ceny miedzi mogą dosłownie eksplodować”.
Jeżeli więc Polska ma zwiększać swoje możliwości wydobywcze, to możemy to odczytywać jako próbę wzmocnienia pozycji jako ważnego ogniwa dla Europy i NATO w obszarze strategicznych surowców.
Co więcej, sama Lumina Metals właśnie zadebiutowała na polskiej giełdzie, a według doniesień spółka zebrała w IPO ok. 1 mld zł.
Źródło dostępne jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
RYNEK: Top 20 ETF-ów w 2026 roku
W zestawieniu najlepiej radzących sobie ETF-ów ostatnich 12 miesięcy na 1. miejscu znalazł się iShares MSCI South Korea ETF (EWY). I nie, to nie jest przypadek – czytelnicy Migawki Rynku mogli o potencjale tego kraju przeczytać już kilkukrotnie. Korea Południowa od dłuższego czasu korzysta jednocześnie na technologii, eksporcie i poprawie sentymentu wobec Azji lub szerzej EM.
Na kolejnych miejscach również nie brakuje bardzo wymownych sygnałów. Wysoko są Tajwan (EWT), Asia 50 (AIA), EM ex China (EMXC) czy Tajlandia (THD). Pomiędzy nimi pojawiają się też ETF-y tematyczne powiązane z energią, magazynowaniem energii i technologią, ale ogólny obraz tego rankingu jest dość czytelny.
W całym zestawieniu widać jedną wyraźną TENDENCJĘ: dobrze radzące sobie rynki rozwijające, tylko występujące w różnych konfiguracjach – raz jako pojedyncze kraje, raz jako szerokie koszyki regionalne, a raz jako ekspozycja sektorowa oparta o ten sam makrotrend.
To właśnie dlatego ten ranking warto czytać szerzej niż tylko przez pryzmat pojedynczych tickerów. Do czego zachęcam. Pełna lista 20 ETF-ów znajduje się w linku źródłowym (dostępnym wyłącznie dla subskrybentów naszego newslettera premium).
Źródło dostępne jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE MPB
W TYM materialena kanale MPB | O INWESTOWANIU. dowiesz się, w jaki projekt zainwestowałbym WSZYSTKIE swoje pieniądze! I oprócz tego zdradzę Ci, na czym polega wykorzystanie asymetrii rynku - czyli sposobu, w jaki inwestują największe fundusze,
Oprócz tego, w tym poście na platformie Facebook przeczytasz o "drugiej NVIDII", czyli firmie która ma ogromny potencjał do tego, by w nadchodzących latach zdetronizować obecnego króla produkcji chipów. I co ciekawe, dużo wspólnego ma z tym architektura układów pod zastosowania... sztucznej inteligencji!
Bartosz Jezierski
WIEDZA: Technologia w służbie cenzury
Myślę, że ten tekst stanowi doskonałe rozwinięcie i kontynuację Rynkowej Refleksji sprzed tygodnia (z 15.06.26 r.) pt. “AI wypije Twoją wodę, a Ty utracisz prywatność?”.
Jak z pewnością wiesz, w Wielkiej Brytanii zrobiło się bardzo gorąco. Jednak nie tylko za sprawą tego, co dzieje się na ulicach.
Ofcom (organ państwowy pełniący funkcję regulatora rynku mediów, telekomunikacji oraz usług pocztowych w Wielkiej Brytanii)opublikował nowy protokół reagowania kryzysowego, który ma pomóc platformom szybciej ograniczać rozprzestrzenianie się nielegalnych treści w momentach zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego – ma to miejsce, gdy Belfast zmagał się z falą gwałtownych zamieszek po brutalnym ataku nożownika, co od razu uruchomiło zarzuty, że państwo buduje sobie właśnie wygodny mechanizm wpływu na treści publikowane online.
Formalnie, jak zawsze, chodzi o bezpieczeństwo, dezinformację i ograniczanie wiralowego rozchodzenia się nielegalnych materiałów. A w praktyce platformy mają mieć gotowe kanały kontaktu z organami ścigania i wdrażać specjalne procedury nie tylko wtedy, gdy kryzys już trwa, ale również wtedy, gdy może się wydarzyć.
Słowo klucz: „może”. Czy oznacza to otwarcie drzwi do prewencyjnej moderacji i ograniczania zasięgów jeszcze zanim wydarzy się coś realnego?
Źródło dostępne jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
Poniższe 3 newsy z Rynków Świata w Pigułce są częścią płatnego newslettera. Poniżej wykupisz subskrypcję - to koszt zaledwie 2 kaw na rok!
RYNEK: Alibaba i BYD “wrogami Pentagonu”
Pentagon dopisał do listy 1260H kolejne chińskie firmy uznawane za powiązane z wojskową bazą przemysłową Chin – i tym razem nie chodzi już tylko o oczywistych graczy z sektora obronnego, a całkiem znany (i lubiane) spółki.
(...)
Ten news (wraz z linkiem źródłowym) dostępny jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
USA: Apple (i jego AI) rozczarowuje?
Niedawno miała miejsce tegoroczna konferencja WWDC26 – organizowana przez firmę Apple, skierowana głównie do programistów i twórców oprogramowania. Apple pokazało na niej swój kierunek rozwoju – chce być placem budowy AI dla deweloperów.
Na 90-minutowej prezentacji (dostępna w linku) możecie zobaczyć (...)
Ten news (wraz z linkiem źródłowym) dostępny jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
POLSKA: Rekordowa dywidenda od Orlenu
Na GPW wchodzimy właśnie w sezon dywidendowy (sam już zaksięgowałem pierwsze wypłaty na moim koncie maklerskim), a jedną z ciekawszych informacji z tym związanych jest decyzja Orlenu.
Akcjonariusze dostaną 8 zł dywidendy na akcję, co oznacza łącznie ok. 9,3 mld zł do podziału. To rekordowa wypłata. Co warto podkreślić, w 2026 roku Skarb Państwa ma (...)
Ten news (wraz z linkiem źródłowym) dostępny jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
W tym wydaniu: Nie twoje klucze, nie twoje krypto; Aktywnie zarządzany ETF od BlackRock
WIEDZA: Nie twoje klucze, nie twoje krypto
Po informacjach o możliwych problemach Binance, i nie tylko, w Unii Europejskiej (więcej na ten temat w Rynkowej Refleksji poniżej) uznałem, że warto jeszcze wspomnieć o doniesieniach z USA. Szef amerykańskiego Departamentu Skarbu Scott Bessent poinformował, że USA przejęły około 1 mld USD w irańskich kryptowalutach, a równolegle współpracują z europejskimi sojusznikami przy zajmowaniu innych aktywów powiązanych z Teheranem
Z pozoru dwie odległe wiadomośc. Z pozoru! Bo dostajemy kolejny sygnał ostrzegawczy. Zwróć uwagę na sposób działania: według Bessenta administracja po prostu „przejęła portfele”...
To kolejny dowód na to, że świat krypto zderza się z twardą rzeczywistością państwowej kontroli, regulacji i egzekwowania prawa. W przypadku Binance chodzi o ryzyko utraty dostępu do usług w wyniku decyzji regulatora. W przypadku irańskich aktywów – o bezpośrednie przejęcie środków.
Mechanizm jest inny, ale morał pozostaje podobny: w cyfrowych finansach dostęp do aktywów nie jest dany raz na zawsze. Dlatego warto nie tylko zastanawiać się w jakie kryptowaluty inwestować, ale też rozsądnie je przechowywać i rozumieć, kto faktycznie kontroluje dostęp do środków!
Źródło dostępne jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
Poniższy news z Krypto Raportu w Pigułce jest częścią płatnego newslettera. Wersja płatna to koszt zaledwie 2 kaw na rok!
BTC: Aktywnie zarządzany ETF od BlackRock
BlackRock uruchomił na Nasdaq nowy fundusz iShares Bitcoin Premium Income ETF (BITA), który łączy ekspozycję na Bitcoina z aktywną sprzedażą opcji kupna. Jak to działa? Dostajesz kontakt z BTC, a jednocześnie ma comiesięczny dochód z premii opcyjnych. Co ma wpływać na nieco niższą zmienność.
Problem w tym, że (...)
Dla mnie taki ETF to (...)
Ten news (wraz z linkiem źródłowym) dostępny jest wyłącznie w płatnej wersji newslettera!
W tym wydaniu: FOX przejmuje Roku (160$), ALE…!; Krypto na Binance? Uważaj – Mica!
FOX przejmuje Roku (160$), ALE…!
Ta Rynkowa Refleksja będzie BARDZO WAŻNA – zarówno dla członków Strategii Tytanów, jak i osób będących subskrybentami Migawki Rynku Premium (wraz z wchodzącym w jej skład Raportem Spółka Miesiąca). Dlaczego?
W Raporcie Spółka Miesiąca z października 2024 r. omawiana była spółka Roku, a jej cena dodania (jak Spółka Miesiąca) wynosi 77 USD. Przy obecnej wycenie (140,9 USD) oznacza to zysk +80%.
Ostatnie dni przyniosły też istotne informacje na jej temat: prawdopodobnie dojdzie do przejęcie Roku przez Fox.
Zgodnie z ogłoszonym porozumieniem Fox zapłaci akcjonariuszom Roku 160 USD za akcję. Nie będzie to jednak wyłącznie gotówka. Każdy akcjonariusz otrzyma 96 dolarów w gotówce oraz 0,9693 akcji klasy A Fox Corporation. Oznacza to, że obecni właściciele Roku nie tylko inkasują premię za sprzedaż spółki, ale również pozostają udziałowcami nowego podmiotu
Zacznijmy jednak od wprowadzenia. Nie tak dawno temu o sukcesie medialnego giganta decydowało to, kto posiada najlepsze treści. Dzisiaj coraz częściej wygrywa ten, kto kontroluje miejsce, w którym widz rozpoczyna oglądanie.
Stąd też to przejęcie (za około 22 mld dolarów) jest znacznie ciekawsze, niż mogł